DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Bankayı Dolandıran Esnaf 4 Milyona Sushi Almış

Aralarında kebapçı, künefeci, dolmuşçu ve lastikçinin de olduğu 61 kişi el ele verip özel bir bankayı dolandırdı. Bankanın bir açığını bulan şebeke 20 gün içinde 102 milyon liralık vurgun yaptı. Şebeke, bankanın parasıyla 4,2 milyon liralık sushi almış.

Son yılların en ilginç ‘dolandırıcılık’ olayı, bir müşterinin bankayı uyarmasıyla ortaya çıktı. Halk TV’de yer alana habere göre, geçen 23 Şubat günü saat 17.27’de Serdar Aktaş isimli müşteri, özel bir bankanın çağrı merkezini aradı. Aktaş’ın söylediği “Hanımefendi şuan dolandırılıyorsunuz. Günlük zararınız 200 bin dolar. Şimdiye kadarki zarar 6 milyon dolar” sözler ile baş döndürücü bir sürecin de fitili ateşlenmiş oldu.

Zarar 102 Milyon Tl

Bankanın İç Denetim Birimi deyim yerindeyse kırmızı alarm verdi. Teftiş Kurulu Başkanlığı, ihbardan 5 gün sonra raporunu tamamladı. Ortaya çıkan rakam, durumun ne denli kritik olduğunu da gözler önüne serdi: Banka 101,9 milyon lira zarara uğratılmıştı.

Limit: 30 bin… Harcama: 27 Milyon!

Raporun hazırlanması ile birlikte durum İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirildi. Savcılık onlarca hesap ve işletme kartına bloke koydurdu. Savcılığa sunulan rapor, bankanın bir sistemsel açığının fark edildiğini de ortaya koydu. Şebeke, işletmelere verilen kartlara milyonlarca liralık yükleme yaptı. Örneğin 30 bin lira limiti olan bir kartla 27 milyon liralık bir harcama yapılabildi.

İlk gözaltı ‘baş şüpheliye’

Savcılık ilk gözaltı kararını 10 Mart günü verdi. Devam eden günlerde de yeni operasyonlar yapıldı. Birkaç ili kapsayan operasyonlarda 61 kişi gözaltına alındı. İlk gözaltına alınanların başında ise N.Ş.K. geldi. Savcılık iddianamesinde ‘örgüt lideri’ olmakla suçlanan N.Ş.K, bankanın raporunda da ‘baş şüpheli’ olarak yer aldı. Hesaplara gelen paralar ve harcamanın yapıldığı adreslerin izini süren banka, N.Ş.K. liderliğindeki şebekenin de zamanla yarıştığını ortaya koydu.

Önce Kredi Kartı Borcunu Ödedi

136 sayfalık iddianameye göre, açığı fark eden N.Ş.K’nin hesabına ilk para 4 Şubat günü geldi. N.Ş.K, gelen parayla bankaya olan kart borçlarını kapattı; aracının üzerindeki rehini kaldırdı. Paranın gelmeye devam ettiğini gören N.Ş.K. bu kez güvenebileceği ‘esnaf’ aramaya başladı. Temasa geçtiği kişilerden, ilgili bankanın kartını istedi. Kart bulundukça para gelmeye devam etti.

Kebapçı: Kartı Yeğenim Kullandı

Hesaplara para geldikçe alışveriş yapıldı. Lastik satan bir şirketin yetkilisi olan N.Ş.K., 30 bin lira limitli kartıyla 27 milyon liralık mal aldı. Tutuklanan kebapçı Ü.G’nin 9 bin TL limitli kartı ile 15 milyon 656 bin liralık mal alındı. Ü.G, “Kartımı yeğenim Adem Yıldız kullandı” şeklinde ifade verdi.

4.2 Milyona Suşi Almışlar!

İstanbul Sultanbeyli’de künefe satan N.Ö’nün 71 bin lira limitli kartı ile 12 milyon 751 bin liralık mal alındı. N.Ö. bir tekel bayiinden 2 milyon 568 bin liralık, bir suşiciden ise 700 bin liralık alışveriş yapmış. Dolmuşçu S.T. 50 bin TL limitli kartıyla 9 milyonluk alışveriş yapıldı. Bir suşiciden 3 milyon 443 bin lira harcanmış.

S.T. sorgusunda, kartını Osmanlı Ülkü Harekâtı Federasyonu yöneticisi olduğunu ifade eden M.Ç’ye verdiğini söyledi. Kocaeli Başiskele’de gıda toptancılığı yapan S. G’nin 30 bin TL limitli kartı ile 6 milyon 980 bin liralık alışveriş yapıldı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan sanıklar suçlamaları kabul etmedi. 

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için önümüzdeki ayın başına gün verdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Şanlıurfa’da Tüp Fiyatlarına Yine Zam Geldi

HIZLI YORUM YAP