DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Başkan Baltacı’dan Hentbol Takımı Açıklaması

Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı, “Kastamonu Belediyespor” hentbol takımı ile ilgili olarak Belediye Meclisi toplantısında açıklama yaptı.

Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı, “Kastamonu Belediyespor” hentbol takımı ile ilgili olarak Belediye Meclisi toplantısında açıklama yaptı.

Açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Kamuoyunu meşgul eden bazı konularla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek isterim.

“Bilgi kirliliği yaratan aynı zamanda kara bir propaganda yürütülen bir konuya değinmek istiyorum. Kastamonu Belediyesi hentbol takımı üzerinden yürütülen bir tartışma var. Her şeyden önce şunu söyleyeyim sosyal medyada Kastamonu Belediyesi Spor Kulübünü kapatacağımızla ilgili söylenenlerin hiçbiri doğru değildir. İsmi Kastamonu Belediyesi Hentbol Takımı olmasına rağmen aslında bu hentbol takımı Kastamonu Belediyesi’ne ait değil. Sadece ismi Kastamonu Belediyesi’ne ait, kulübün yönetimi çalışması kendi bağımsız bir yönetimi var.

O bakımdan bizim bir amatör spor kulübünü kapatmak gibi yetkimiz de hakkımız da yok. Kapatmıyoruz çünkü bize ait değil. Ama olması gerekeni yapmakla ilgili bir takım kararlar alacağız.

Şimdi amatör spor kulüplerinin amacı aslında sporcu yetiştirmektir. Amatör spor kulüplerinin amacı aslında sporu bütün topluma yaygınlaştırmak, gençlerin, çocukların spora karşı ilgisini arttırmak onları desteklemek ve mümkünse profesyonel spora doğru gençleri yönlendirmektir. Tabi bu açıdan belediyelerin üzerine düşen görevlerde var. Hatta yasayla tanımlanmış olan bazı hakları da var. Belediyeler amatör spor kulüplerine yasayla belirlenen sınırlar çerçevesinde ayni ve nakdi yardımlar yapabilirler. Kastamonu Belediyesi de bugüne kadar bu ayni ve nakdi yardımları yapmış. Bundan sonraki süreçte biz de sporu destekleyeceğiz. Hatta seçim döneminde spor okulu açmakla ilgili projemizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Bundan sonrada hem belediye olarak sporun içerisinde olacağız. Hem de amatör spor kulüplerini desteklemeye devam edeceğiz.

Ama alacağımız bazı kararlarla birlikte artık amatör spor kulüpleri üzerinden belediye bütçesinin istismar edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bununla ilgili bir takım örnekleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şunu bilmenizi isterim Kastamonu Belediyesi Hentbol Takımı Süper Lig’de oynuyor. Aslında amacı alt yapıdan sporcu yetiştirmek olan bir takım şuanda oyuncu kadrosunda alt yapıdan yetişen bir tane sporcu yok. Bütün hepsi transfer arkadaşlar. Son 10 yılda alt yapıdan yetiştirdiğimiz de sadece iki sporcu bulunuyor.

Şimdi bazı rakamları sizlerle ve Kastamonulularla paylaşmak istiyorum. Yasaya göre tüm belediyeler amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardımlar yapabilirler. Bu nakdi yardım belediye bütçesinin binde 12’sini geçemez. Aslında geçen yıl Kastamonu Belediyesi’nin bütçesi hesaplandığında 6 Milyon civarında bir nakdi yardım yapabilir. Bu belediye yönetimlerinin tercihleri üzerinden şekillenecek ama biz yaptığımız incelemede şunu gördük. Kastamonu Belediyesi son dört yılda 32 amatör spor kulübüne destek vermiş. Ve bütçenin ağırlığı sadece bir tane spor kulübüne yapılmış.

Şöyle söyleyeyim 2020-2024 yıllarında son dört yıl içerisinde amatör spor kulüplerine 57 Milyon 356 bin 829 lira yardım sağlanmış. Bu 57 Milyonun sadece 791 bin lirası 31 amatör spor kulübüne geriye kalanı hentbola aktarılmış. Neredeyse diğer kulüplere ayrılan kaynak 60’da 1 bile değil. Son dört yılda yapılan nakdi yardımlar dolar kuru üzerinden güncellendiğinde Kastamonu Belediyesi’nin bütçesinden 3 milyon 123 bin dolar yani bugünkü dolar kuruyla yaklaşık 100 Milyon 680 bin lira hentbol takımına harcama yapılmış.

Bu harcamaların 11 Milyon 491 bin liralık kısmı nakdi olarak yapılmış, 45 Milyon 73 bin 329 lirası da ayni olarak yapılmış.

Bu 45 Milyon nerelere harcanmış? Yaptığımız incelemelerde şunu gördük. Kulüpleri desteklerken kulüplerin ulaşım, konaklama, yemek gibi giderlerini de desteklemek için bütçe aktarılabiliyor. 45 Milyon liralık ödemeler çeşitli müdürlüklerin üzerinden doğrudan temin yoluyla yapılmış. Özellikle ulaşım, konaklama ve yemek giderleri acenteler üzerinden yapılmış. Yani doğrudan temin üzerinden yapılamayan yerlerde doğrudan yemek faturalarının, otel faturalarının ödenemediği yerde acenteler üzerinden dört yılda 33 Milyon 64 bin lira… Bu dolar kuruyla güncellenmiş bir rakam değil. Güncelleyince o 100 Milyonluk bütçenin içerisinde nerede olduğunu da görebiliriz.

Şimdi acenteler üzerinden yapılmasındaki hikaye şu; bir acente otel, yemek, ulaşım giderini karşılarken aslında olması gereken giderin üzerine yüzde 20 komisyon koyarak bu işi yapıyor. Yani bu 33 Milyonun 7 Milyonu acentelere komisyon olarak aktarılmış.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Karaağaç Göleti’nde Temizlik Etkinliği

HIZLI YORUM YAP