DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Başkan Tugay’a “Sanata Destek” Ödülü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi’nde düzenlenen 12. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Töreni’nde “Sanata Destek Veren Yerel Yönetici Ödülü”nü aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi'nde düzenlenen 12. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Töreni'nde "Sanata Destek Veren Yerel Yönetici Ödülü"nü aldı.

Ödülünü tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın elinden alan Başkan Tugay, ödülün kendisi için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu belirterek, “Sanata doyduğumuz bir 5 yıl diliyorum” dedi.

Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri, Atatürk’ün isteğiyle sahneye çıkan ilk kadın tiyatrocu Bedia Muvahhit anısına gerçekleştirildi. Ödül törenine sanat dünyasının önemli isimleri ve akademisyenler katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tiyatro toplulukları da çeşitli ödüller kazandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Deli Dumrul ekibi Jüri Özel Ödülü’nü alırken, Efe Çetinel “Helikopter” oyunundaki rolüyle Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’ne, Cem İdiz ise “Yolcu” oyunuyla Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü’ne layık görüldü.

Başkan Tugay’ın Açıklamaları

Başkan Tugay, ödül töreninde yaptığı konuşmada, tiyatronun kendisi için özel bir sanat dalı olduğunu vurgulayarak, “Bu ödül, İzmir halkının önümüzdeki 5 yıl boyunca tiyatro açısından benden neler beklediğini gösteren bir motivasyon ödülü oldu. Tiyatro çok özel bir sanat dalı. Biz insanlar, sahnede kendimizi canlı olarak izliyoruz. Kendimizin iyi ve kötü yönlerini görüyoruz. Bence en güzel yanımız sevebilmemiz, en kötü yanımız da hırsımız. Hırsımıza engel olduğumuz, sevgilerimizi çoğalttığımız ve aslında çok fazla paraya ihtiyaç duymadan mutlu olabildiğimiz bu şehirde, sanata doyduğumuz bir 5 yıl diliyorum” dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Takdimi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, ödülü takdim ederken İzmir’in tarihine ve kültürel önemine vurgu yaptı. Ortaylı, “İzmir, imparatorluğun en bereketli vilayetlerinin birincisiydi. Tiyatro ve operetin kamuya açıldığı ilk merkezdir. İzmir, basın hayatımızda da çok önemli. Artık durum değişiyor. İzmir’in operası var, orkestrası var, hatta mandolin orkestrası var. Bütün bunlarda belediyelerin payını unutamayız. Karşıyaka Belediyesi’ndeki hizmetleri dolayısıyla öne çıkan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cemil Tugay’a, ödülü takdim etmekten onur duyuyorum” dedi.

Sanat Dünyasından Övgüler

Törende konuşma yapan duayen oyuncu Haldun Dormen, İzmir’e duyduğu sevgiyi ifade ederek, “İzmir’e gelmek benim için her zaman mutluluk vermiştir. İzmir, İstanbul’dan sonra ikinci vatanım. Çok güzel bir şehriniz var. İzmir’e gelmek için her zaman fırsat arıyorum” dedi. Göksel Kortay, Bedia Muvahhit ile ilgili anılarını paylaşarak törendeki davetlilere duygusal anlar yaşattı.

Sahne Tozu Tiyatrosu’nun Teşekkürü

Sahne Tozu Tiyatrosu Kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni Çağlar İşgören, Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nin İzmir’in sanat alanında uluslararası bir marka olmasına katkı sağladığını belirterek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a sanata ve sanatçılara verdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti.

Tiyatro Sanatına Vurgu

Jüri Özel Ödülü’nü almak üzere sahneye çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, “Ödüller; insana, sanatçıya şevk ve gurur verir. İnsanları tartıştırır. Sevinçleri ile üzüntüleri ile eleştirileri ile tiyatro, çok albenili ve çekici bir sanattır” dedi. Tiyatro topluluklarının sanat hayatlarına devam etmesinin önemine değinen Erten, “Tiyatrocular itilip kakılmamalı. Onlar düş hekimleridir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstanbul’un Fethi Maltepe’de Kutlanacak

HIZLI YORUM YAP