DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Burdur Kent Belleği Müzesi Ziyarete Açıldı

Burdur Belediyesi, Burdur Kent Belleği Müzesi’nin kapılarını ziyaretçilere açtı.

Burdur Belediyesi, Burdur Kent Belleği Müzesi’nin kapılarını ziyaretçilere açtı.

Açılışa Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve eşi Hülya Ercengiz, Burdur Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hülya Eraslan, Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik, Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Burdur MAKÜ Rektör Yardımcısı Ömer Tekşen, Burdur Adli Yargı Komisyon Başkanı Musa Talih, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tarihi Piribaşlılar Konağı’nın Yeniden Hayat Bulması

Açılışta konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Hülya Eraslan, Piribaşlılar Konağı’nın tarihi ve yeniden işlev kazanması süreci hakkında bilgi verdi. Eraslan, “Kent Tanıtım Evi olarak kullanılan Piribaşlar Konağı’nın kültür varlığı olarak tescili 1988 yılında yapılmıştır. Yapım tarihi ve yaptıran kişi ile ilgili günümüze ulaşan herhangi bir veri bulunmamakla birlikte, bölgeye özgü plan özellikleri, yapım tekniği ve malzeme kullanımı göz önüne alındığında 19. yüzyılın sonlarına ait bir sivil mimarlık örneği olduğunu söylemek mümkündür” dedi.

Eraslan, konağın tarih boyunca geçirdiği değişimlerden de bahsederek, “Yapının alt katı 1940’lı yıllarda tamamlanarak kullanılmaya başlanmıştır. Aynı dönemde yapının doğusunda yer alan müştemilat mekânları yapıya eklenmiştir. Burdur Belediyesi tarafından satın alınan bina, yanındaki müştemilat ve komşu binalarla birleştirilerek projelendirilmiş ve 2008 yılında Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından projesi onaylanmıştır. 2011 yılında ‘Kültür ve Sanat Evi’ olarak hizmete açılmıştır. 2017 yılında ise Burdur Belediyesi’nin talebi üzerine Kent Tanıtım Evi olarak düzenlenmesine onay verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Müzede Yer Alan Bölümler

Müzede, Burdur’un milli mücadele dönemine ışık tutan odalar, Atatürk Odası, Başoda, Afet Odası, Edebiyat Odası, Folklor Odası ve farklı kategorilerde Burdur Odası, Zaman Tüneli bölümü ve Bahçe kısmında Burdur Yemek Kültürü’nün tanıtıldığı Aşdamı bölümleri yer alıyor.

Başkan Ercengiz’den Teşekkür ve Dilekler

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, açılışta yaptığı konuşmada, “Burdur’un yakın tarihine ışık tutabilmek ve bu tarihi binayı fonksiyonel bir hale getirerek halkımıza kazandırmak için bir çalışma başlattık. Bu çalışmaların özünde, binanın orijinal haliyle korunması ve bu haliyle uyumlu fonksiyonlar yüklenmesi bulunuyor. Kent Belleği Müzesi, Burdur’un tarihi ve kültürel mirasını koruma ve tanıtma amacıyla önemli bir adım oldu” dedi.

Başkan Ercengiz, “Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılacak bir protokol kapsamında, tüm öğrencilerimizi bu müzeye getirerek geçmişe dair bilgileri onlara farklı bir dille anlatmak istiyoruz. Üniversite öğrencilerimizin de bu müzeyi gezip Burdur’un tarihini keşfetmesini arzu ederim. Geçmişe yapılan bu yolculukta birçok başarı hikayesi ve belge var. Keyifle gezilmesini ve bilgi edinilmesini yürekten diliyorum. Katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Burdur Kent Belleği Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor. Burdur’un tarihine tanıklık etmek ve kültürel mirasını yakından görmek isteyen herkes bu özel müzeyi ziyaret edebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursa’da Sanatı Teknolojiyle Buluşturan Sergi

HIZLI YORUM YAP