DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Bursa’da Dalgıçlardan Dip Temizliği

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Gemlik İskelesi’nde, deniz dibi temizliği gerçekleştirdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Gemlik İskelesi’nde, deniz dibi temizliği gerçekleştirdi.

Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından Gemlik’te ‘Dalgıçlarla Deniz Dibi Temizliği’ yapıldı. Gemlik Belediye Başkanı Şükrü Deviren ve Gemlik Dalgıçlar Birliği gönüllü dalgıçları, iskeledeki hazırlıklarının ardından dalış yaparak deniz dibindeki kirliliği gözler önüne serdi. Dalgıçların Gemlik Körfezi’nden topladıkları plastik, cam ve metal atıklar, vatandaşların görmesi ve çevre bilinci oluşturulması için sergi alanına boşaltıldı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Direkçi, günümüzde atık üretmemenin mümkün olmadığını belirtti. Ancak bu atıkların geri kazanılabileceğini ifade eden Direkçi, temiz bir çevre için herkese görev düştüğünü vurguladı. Gemlik Körfezi’nde yapılan temizlikte birçok atığın çıkarıldığını söyleyen Direkçi, benzer etkinliklerin Bursa’nın farklı bölgelerinde de düzenlendiğini belirtti. Direkçi, temizlik çalışmalarına katılan herkese teşekkür ederek, insanın ekosistemin bir parçası olduğunu ve biyoçeşitliliği koruyarak yaşaması gerektiğini söyledi.

Gemlik Belediye Başkanı Şükrü Deviren, körfeze dalış yaparak dip temizliğine katıldı ve deniz dibinin kötü durumda olduğunu, herkesin bunu görmesi gerektiğini söyledi. Denizlerin elle değil, vicdanla temizlenebileceğini belirten Deviren, “Denizlerimize sahip çıkmalıyız. Gemlik’in neden mavi bayrağı olmasın? Gemlik’te neden marina olmasın? Gemlik neden turizm kenti olmasın? 35 kilometrelik sahil şeridiyle Türkiye’nin göz bebeği olabilecek bir bölge. İstanbul, Ankara ve İzmir’e yakınlığıyla muazzam bir yer. Gemlik gibi değerlerimize sahip çıkmak için öncelikle doğayı ve denizleri temiz tutmalıyız” dedi.

Mavi Bayrak Ulusal Koordinatörü ve Türçev Genel Müdürü Almila Kından Cebbari, Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası’nı kutladıkları bu dönemde, tüm dünyada iklimin değiştiğini, biyolojik çeşitliliğin hızla azaldığını, toprak kalitesinin düştüğünü ve doğal çevrenin kirlendiğini hatırlattı. Cebbari, aşırı büyümenin doğayla insan arasındaki ilişkiyi azalttığını belirterek, çevre sorunlarının çözümü için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Cebbari, etkinliklerde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bursa Kent Orkestrası tarafından mini bir konser verildi. Öğrenciler geri dönüşüm boyama atölyesine katıldı ve Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın ‘Cam Balık’ın Yolculuğu-Umut Pina’ adlı eseri günün anısına katılımcılara dağıtıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Balıkesir 5. Aromaterapi Festivali 4-7 Temmuz’da

HIZLI YORUM YAP