DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Kırşehir’de “Cacabey Uzay ve Bilim Şenliği” Başladı

Kırşehir’de düzenlenen “Cacabey Uzay ve Bilim Şenliği”, dünyanın ilk gökbilim merkezlerinden biri olan Cacabey Gökbilim Medresesi yanında yapılıyor.

Kırşehir'de düzenlenen "Cacabey Uzay ve Bilim Şenliği", dünyanın ilk gökbilim merkezlerinden biri olan Cacabey Gökbilim Medresesi yanında yapılıyor.

Şenlik, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) tarafından Cacabey Meydanı’nda organize edildi ve saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Hüdayar Mete Buhara, açılış konuşmasında, 1270’li yıllarda dönemin Valisi tarafından inşa ettirilen Cacabey Medresesi’nin halen ayakta olduğunu belirtti. Buhara, 750 yıl önce bu topraklarda gökbilim ve rasathane çalışmaları yapıldığını vurgulayarak, bilim ve teknolojiyi daha ileriye taşımanın önemini ifade etti. Türkiye’nin geleceğine gençlerle yapılacak yolculuğun, ülkeyi daha da büyüteceğini söyledi.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, bu tür organizasyonların gençlerin gelişimi için önemli olduğunu belirtti. Cacabey Gökbilim Medresesi önünde düzenlenen şenlikle, Cacabey’i dünyaya tanıtmak istediklerini aktardı. Karahocagil, ülkenin uzay ve havacılık alanında son 20 yılda gösterdiği gelişime destek olmayı ve gençleri bu alanlarda çalışmaya teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri KAEÜ’nün bölümleri, resmi kurumlar ve yatırımcı kuruluşların stantlarını gezdi. İki gün sürecek şenlikte, çocuklar ve gençler için bilimsel sergiler, robot teknolojileri, havacılık, uzay, matematik, doğa, fen, girişimcilik, teknoloji ve tarım atölyeleri yer alıyor.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başkan Kahveci’den Sergi Salonu Müjdesi

HIZLI YORUM YAP