DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Çin’de Yeni Virüs Alarmı!

Çin’de ortaya çıkan yeni virüs, Langya (LayV) isimli bir henipa virüstür. Henipavirüsler, kemirgenler ve yarasalarda görülen bir grup virüstür. İnsana bulaşabilen henipa virüslerin en bilinen örneği, henupark virüsüdür.

Çin'de Yeni Virüs Alarmı!

Langya virüsü, ilk olarak 2023 yılının Temmuz ayında Çin’in Şantung eyaletinde tespit edildi. Virüs, o zamandan beri Henan eyaletinde de görüldü. Şimdiye kadar en az 35 kişide Langya virüsü tespit edildi.

Langya virüsü, insanlarda genellikle ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve boğaz ağrısı gibi semptomlara neden oluyor. Bazı hastalarda ishal, kusma ve solunum yolu enfeksiyonu da görülüyor. Virüsün ölümcül olma riski henüz bilinmiyor.

Çinli bilim insanları, Langya virüsünün nasıl bulaştığını henüz tam olarak bilmiyorlar. Ancak virüsün, kemirgenlerden insanlara bulaştığı düşünülüyor. Virüsün insandan insana bulaşıp bulaşmadığı da henüz bilinmiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Langya virüsünü “yüksek düzeyde risk taşıyan yeni bir hastalık” olarak sınıflandırdı. DSÖ, virüsün yayılmasını önlemek için Çin’e yardım ediyor.

Amerikalı senatörler, Biden’dan Çin’den gelen uçuşların yasaklanmasını talep etti. Senatörler, Langya virüsünün küresel bir salgına dönüşebileceğinden endişe ediyorlar.

Langya virüsü hakkında henüz çok fazla şey bilinmiyor. Virüsün nasıl bulaştığını, ölümcül olup olmadığını ve küresel bir salgına dönüşme potansiyelini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadın Cinayetleri Bir Kez Daha Gündeme Geldi

HIZLI YORUM YAP