DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Halfeti Belediyesi’nin 460 Milyon Borcu Çıktı

DEM Partili Halfeti Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Karayılan, Halfeti Belediyesi’nin borçlarını açıkladı: “460 milyon TL…”

Halfeti Belediyesi'nin 460 Milyon Borcu Çıktı

Ak Parti’den Dem Parti’ye geçen Halfeti Belediyesi’nin borçları açıkladı. DEm Parti Halfeti Belediye Eşbaşkanı Mehmet Karayılan, belediyenin borçlarının 460 milyon TL olduğunu duyurdu.

Eşbaşkan Karayılan, belediyeye ait 438 taşınmazın da satıldığını duyurdu. Karayılan açıklamasında; “Satılan taşınmazlardan elde edilen paranın Halfeti’ye harcandığını tespit edemedik” dedi… Eşbaşkan Karayılan borç tablosunu belediye binasına astı.

40-50 Milyon Daha Borç Çıkabilir

Artı Gerçek’e konuşan Halfeti Belediyesi Eş başkanı Mehmet Karayılan, şunları söyledi:

“Halfeti’nin nüfusu 46 bin. Bu açıdan baktığımızda Halfeti’de yaşayan herkes 10 bin lira borçlanmış oluyor. Bu borç kadar kasada para olsa Halfeti’ye 4-5 yıl hizmet için kullanabileceğimiz bir bütçedir. Biz muhasebeye yansıyan borcu çıkardık henüz incelemelerimiz sürüyor ve açıkladığımız borç dışında 40-50 milyon civarında bir borcun daha çıkma ihtimali var… Çünkü muhasebeye kaydedilmeyen açık faturalar var. Bu tamamen suistimale ve sahte faturalara açık bir durumdur.”

Köpek Toplanmasına 18 Milyon Harcanmış

“En çok borçlanılan kalemler arasında ilaçlama, mezarlıkların çevre düzenlemesi ve dezenfekte edilmesi, köpek toplama, park-bahçe peyzajı ve benzeri şeyler var. Ancak baktığımızda borç var ama karşılığında bir şey göremiyoruz. Mesela köpek toplanmasıyla ilgili 18 milyon borçtan bahsediliyor fakat ‘mahallelerde kimse gelip böyle bir faaliyet yürüttü mü’ diye sorduğumuzda aldığımız cevap ‘hayır’ oluyor. Yine mezarlık temizliği ve yeşillendirmesiyle ilgili sorduğumuzda da aynı cevabı alıyoruz. Dışarıdan hizmet alındığı ifade ediliyor fakat bu hizmetleri belediyenin kendi personeliyle yapıyor. Yani burada ciddi anlamda bir suistimal var.”‘İHALELER KİŞİYE ÖZEL’

5 Lira Olan Şeye 10 Lira Fatura Kesilmiş

Seçimden kısa süre önce 55 milyon liralık fatura kesildiğini vurgulayan Karayılan, şöyle devam etti:

“Mesela seçim sürecinde yani mart ayında kesilen 750 bin liralık bir yemek faturası var. Bu faturanın kesildiği restoranın sahibi AKP’nin şu anki meclis üyesi. 400 bin liranın üzerinde tavuk alım faturası gelmiş ama o tavuk satılan yerin 400 bin liralık sermayesi bile yok. Örneğin bir başka faturaya göre 600 bin liralık tespih alımı yapıldığı söyleniyor. Bunlara benzer çok fazla fatura var. Seçim döneminde özellikle seçim reklamları, seçim araçlarının kiralanması, bu süreçteki yeme ve içme masraflarının hepsi belediyeden karşılanmış. İnsanlara bu şekilde fatura edilmiş. Normal fiyatı 5 lira olan bir şey için 10 lira fatura kesilmiş. Yani şişirilmiş faturalar ve burada batan geminin mallarını yağmalamak şeklinde hareket edilmiş… Bir şey alınırken ‘bu kamu malıdır’ gibi bir kaygı olmamış yani.”

Satılan Malların Halfeti’ye Harcandığını Tespit Edemedik

“Hazineden ya da Milli Emlaktan alınarak parselasyonu yapılan birçok arazi satılmış. Bizim tespit ettiğimiz kadarıyla 438 adet taşınmazı satmışlar. Bazı taşınmazlar borç karşılığında verilmiş. Bu taşınmazların 588 milyon 599 bin lira gibi kayıtlara geçen bir bedeli var. Fakat bunun harcaması nereye ve nasıl yapılmış bunu bilmiyoruz. Bu para ortada yok. Örneğin, burada bir havuz kompleksi var yapımı devam eden fakat bu hibe yoluyla yapılan bir proje. Yine mesela sahil yolu projesi var, o da hibeyle yapılmış. Yaşam merkezi yapılmış fakat bu yine hibedir. Yani yapılan üç, dört tesis var ve bunlar hibeyle yapılan projelerdir. Satılan taşınmazlardan elde edilen paranın Halfeti’ye harcandığını tespit edemedik.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bilecik’te Çocuklar Müzikal Tiyatro Oyunlarıyla Eğlendi

HIZLI YORUM YAP