DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Mezopotamya’da Mersin Rüzgarı Esti

Eşsiz bir tarihe sahip Mezopotamya topraklarında bu yıl ikincisi düzenlenen Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na, Mersin Büyükşehir Belediyesinin standı damga vurdu.

Eşsiz bir tarihe sahip Mezopotamya topraklarında bu yıl ikincisi düzenlenen Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na, Mersin Büyükşehir Belediyesinin standı damga vurdu.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından kurulan stant, Mersin’e özgü yemeklerle ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Partner şehir Mersin, doğası, tarihi, denizi ve yaylaları ile dört mevsim misafirlerine farklı doğal güzellikler sunarken, eşsiz lezzetleriyle de fuar ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşattı. Fuar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğiyle düzenlendi ve 23 Mayıs’ta kapılarını açtı. Fuarda 104 firma ve kuruluş yer aldı ve Türkiye’nin dört bir yanından ve 23 farklı ülkeden yüzlerce ziyaretçi ağırladı.

“Mersin’e özgü gastronominin tanıtılmasını hedefledik”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Mersin’in partner şehir olarak fuarda yer aldığını belirtti. Özdülger, amaçlarının Mersin’in coğrafi işaretli ürünlerini tanıtmak olduğunu ifade etti. Kerebiç, cezerye ve Lamas limonu gibi ürünlerin yanı sıra Tarsus’un kebabı, lahmacunu ve humusu gibi Mersin’e özgü lezzetlerin tanıtıldığı video çalışmalarının da hazırlandığını söyledi.

“Mersin standına ilgi çok yüksek oldu”

Özdülger, Mersin standına ilginin yüksek olduğunu ve bu ilgiden memnun olduklarını belirtti. Anadolu’nun zengin kültürel ve gastronomik mirasının burada deneyimlenmesinin kendileri için büyük bir keyif olduğunu söyledi. Ayrıca, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kaliteli ve vizyoner bir yaklaşımla hareket ettiklerini ve Mersin’i en iyi şekilde tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.

“Bizim şehrimiz Akdeniz’in incisi”

Özdülger, ziyaretçilerden aldıkları geri dönüşlerin kendilerini mutlu ettiğini ve herkesi Mersin’e davet ettiklerini söyledi. Mersin’in doğal güzellikleri, tarihi noktaları, gastronomisi ve doğa turizmi ile herkes tarafından deneyimlenmesi gerektiğini vurguladı. Fuarın partner şehri olarak yer almaktan ve bu ilişkilerden dolayı memnun olduklarını belirtti.

Aslan: “Mersin demek Diyarbakır demek, Diyarbakır demek Mersin demek”

Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Abdurrahman Aslan, Mersin’i önemsediklerini ve Mersin ile Diyarbakır’ın ticari, sosyal ve siyasal ilişkilerinin güçlü olduğunu belirtti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Mersin için büyük bir şans olduğunu ve şehrin çehresini değiştirdiğini söyledi. Aslan, Diyarbakır ile Mersin’in ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

“Mersin’in sadece tantunisini biliyordum, mutfağı çok genişmiş”

İlk defa gastronomi fuarına katıldığını söyleyen Diyarbakır’da yaşayan Nihal Dağdelen, Mersin’in yeme içme konusunda ne kadar zengin olduğunu öğrendiğini ve bu çeşitliliğin kendisinde Mersin’i ziyaret etme isteği uyandırdığını belirtti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi adına fuara katılan Hamit Özcan, el yapımı ürünlerin güzelliğinden bahsederek gençlerin bu sanatlara yönelmesini istediğini söyledi. Tarsus ve Mardin’de sıkça rastlanan Şahmeran motifinin anlamına değindi.

“Mersin bizim göz bebeğimiz”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan ve Mersin Başkonsolosluğu’nda Turizm Koordinatörü olarak görev yapan Kazım Türkan, Mersin’in KKTC’nin Türkiye’ye açılan kapısı olduğunu ve Mersin’in kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti. Mersin’in yıllar içinde yerel yönetimlerin destekleriyle geliştiğini ve çağdaş, yenilikçi, yaşanabilir bir kent haline geldiğini belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Huzurevi Sakinlerine Verilen Destek Artırıldı

HIZLI YORUM YAP