DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a
ResimLink - Resim Yükle

Sağlık Bakanından Endişelendiren Açıklama Vakalar Artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, endişelendiren açıklama Eris varyantının hasta etme gücünün daha düşük ancak bulaşıcılığının daha fazla olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanından Endişelendiren Açıklama Vakalar Artıyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Eris varyantının hasta etme gücünün daha düşük ancak bulaşıcılığının daha fazla olduğunu belirterek, “Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Paniğe gerek yok” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yeni Tedbirler Gerektirmiyor

Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ettiklerini belirten Fahrettin Koca, Eris varyantına ilişkin şunları söyledi:

“Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok. Bazı ülkelerin aşı baskısı ile örnek olmaya çalıştığına hepimiz şahit oluyoruz. Bazı ülkelerin aşı baskısına boyun eğmesi, bizim de aşı baskısına boyun eğeceğimiz anlamına gelmez. Küresel Covid aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil. Türkiye’nin kendi programı var ve birileri istiyor diye aşı programı başlatmayız. Yani toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç yok. Fakat bu dönemde grip aşısını önemsiyoruz. Risk gruplarında olup, grip aşıları tanımlanmış olanların bir an önce aşı olmalarını öneriyoruz. Riskli grupta yer alan ve tanımlanmış kişilere grip aşıları ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kısıtlamalar ve kapanmalar söz Konusu Değil

Hasta sayısında artış olup olmadığına yönelik bir soruya Bakan Koca, şu yanıtı verdi:

“Bildiğiniz gibi Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Paniğe gerek yok. Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil. Tüm vatandaşlarımız biliyor; hasta olanların kendilerini izole etmeleri, topluma çıkmamaları, riskli olan kişilerin özellikle kendilerini korumalarını, onların da kalabalık ortamlardan uzak durması, illa gerekiyorsa da o durumda maske kullanmalarını öneriyoruz.”

“Çocuklarımızın Bağışıklama Aşıları Eksiksiz Yaptırılmalı

Çocukluk çağındaki aşı programını hassasiyetle takip ettiklerini belirten Bakan Koca, vatandaşlara uyarıda bulundu. Koca, “Vatandaşlarımız bu konuda hassas davranmalı, çocuklarımızın bağışıklama programındaki aşılarını eksiksiz yaptırmalı. Bu aşılarımızı üretmek için devreye aldığımız, Hıfzıssıhha aşı ve biyoteknolojik ürün araştırma ve üretim alt yapı inşaatımız devam ediyor. Tüm aşılarımızı yerlileştirmeyi esas alıyoruz. Ayrıca teknoloji transferiyle daha önce ilan ettiğimiz 3 aşının süreci de başladı., Su çiçeği, kuduz ve HEPATİT-A aşısının teknoloji transferi ile üretilmesini özellikle çocuklarımız için önemsiyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanından Endişelendiren Açıklama Vakalar Artıyor

HIZLI YORUM YAP