DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Antalya Büyükşehir, Sera Atıklarını Enerjiye Dönüştürecek

Antalya’nın en önemli sorunlarından biri olan sera atıkları için Kumluca’da Sera Atıkları Biyokütle ve Enerji Üretim Tesisi kurulacak.

Antalya’nın en önemli sorunlarından biri olan sera atıkları için Kumluca’da Sera Atıkları Biyokütle ve Enerji Üretim Tesisi kurulacak.

Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Tarım Konseyi işbirliği ile düzenlenen panelde, çevre ve tarım konularında alınması gereken önlemler ve çalışmalar tartışıldı. Panelde, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Hakkı Dikmen, Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Güray Doğan, Muratpaşa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ceren Şahin, Çevre Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü’nden Zehra Gülen ve Yasin Güner yer aldı.

Atasoy, konuşmasında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ve tarıma yönelik çalışmalarını anlattı. Antalya’nın doğası ve çevresinin, tarım ve turizmin sürdürülebilirliği açısından kritik önemde olduğunu belirten Atasoy, belediyenin yerelden kalkınma hedefiyle tarım sektörünün çevreye duyarlı olarak geliştirilmesi yönünde projeler hayata geçirdiğini vurguladı. Antalya’da içme suyu kaynaklarının %78’inin tarımda kullanıldığını ifade eden Atasoy, modern sulama sistemleriyle su tasarrufu sağladıklarını belirtti. Antalya’da 22 kapalı devre sulama sistemi kurarak vahşi sulamayı azaltarak %60 su tasarrufu ve %55 verimlilik artışı sağladıklarını söyledi.

Ayrıca Atasoy, arıtma çıkış sularının tarımda kullanılmasına yönelik çalışmalardan bahsetti. Korkuteli Beğişsusuzu bölgesinde arıtma çıkış suyunun tarımda kullanılması ile tersine göçün başladığını ve bölgenin suya kavuştuğunu belirtti. Tarımda enerji maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle güneş enerji santralleriyle çiftçiye destek sağladıklarını da ekledi. 51 sulama kooperatifinin elektrik enerjisinin %85’inin güneşten elde edilen enerji ile desteklendiğini ve şimdiye kadar 200 milyon TL’lik enerji desteği sağlandığını vurguladı.

Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi’nden de bahseden Atasoy, bu projeyle zirai ilaç ambalaj atıklarının toplanarak geri dönüşümünün sağlandığını ve çiftçilere puan karşılığında tarımsal ekipman desteği verildiğini anlattı. Bu projenin Çin’de düzenlenen yarışmada onur ödülü kazandığını belirtti.

Sera atıkları konusuna da değinen Atasoy, Antalya’daki sera atıklarının bertarafı ve geri kazanımı için biyokütle ve enerji üretim tesisinin en etkili çözüm olduğunu belirtti. Bu kapsamda Kaş, Demre, Kumluca, Kınık, Kemer, Muratpaşa ve Kepez ilçelerinde sera atıkları için toplama alanları oluşturduklarını ve bu alanlarda bitkisel atıkların kontrol altına alındığını söyledi. Atasoy, Kumluca’da sera atıklarının bertarafı ve enerji elde edilmesine yönelik bir Biyokütle ve Enerji Üretim Tesisi kurulacağını da açıkladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ankara’da Parklarda Spor Etkinlikleri Başlıyor

HIZLI YORUM YAP