DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

DOLAR

32,3400$% -0.07

EURO

34,8790% 0.06

GRAM ALTIN

2.392,77%-0,15

a

Büyükşehir’den ‘Yeşil Şehir Eylem Planı’ Çalıştayı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, çevre ve doğa dostu projeler geliştirmek amacıyla “Yeşil Şehir Eylem Planı” çalıştayı düzenledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, çevre ve doğa dostu projeler geliştirmek amacıyla "Yeşil Şehir Eylem Planı" çalıştayı düzenledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Daha sağlıklı, dirençli, temiz ve yeşil bir Bursa için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) “Yeşil Şehirler Programı”na katılarak doğa dostu projeler geliştirmek ve finansman sağlamak amacıyla bu çalıştayı gerçekleştirdi. “Yeşil Şehir Eylem Planı,” Bursa’nın çevresel sorunlarına çözüm bulmayı ve kentsel kalkınmayı sürdürülebilir ve dirençli yollarla desteklemeyi hedefliyor. Plan, İklim Yatırım Fonu ortaklığının bir parçası olan Temiz Teknoloji Fonu tarafından destekleniyor.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki çalıştayda, Başkan Mustafa Bozbey’in yanı sıra EBRD Yönetici Direktörü Nandita Parshad, Yeşil Bursa Eylem Planı Proje Danışman Ekip Lideri Siddarth Nadkarny, BUSKİ Genel Müdürü Göngür Gülenç ve diğer yetkililer ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Başkan Mustafa Bozbey, Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle önemli bir cazibe merkezi olduğunu belirtti. Ancak şehirde hava kirliliği, su kirliliği, atık sorunu ve yeşil alanların azalması gibi çevresel sorunların bulunduğunu vurguladı. Bu sorunlara karşı duyarsız kalamayacaklarını ifade eden Bozbey, “Daha sağlıklı, dirençli, temiz ve yeşil bir Bursa için gereken her şeyi yapmaya hazırız. Hava ve çevre temizliğine, yenilenebilir kaynakları kullanarak sürdürülebilir kent kimliği oluşturmaya önem veriyoruz” dedi. Ayrıca, yeşil alanların, parkların, bahçelerin ve açık hava mekanlarının önemine değindi. Toplu taşıma sisteminin geliştirilmesi, bisiklet kullanımının teşvik edilmesi, enerji verimliliğinin artırılması ve atık yönetim sisteminin iyileştirilmesine de öncelik verdiklerini belirtti.

Bozbey, EBRD’nin “Yeşil Şehirler Programı”na katılarak çevresel zorlukları belirleyeceklerini ve acil çözüm gerektiren sorunlara odaklanacaklarını söyledi. Bu sorunların kısa sürede çözülemeyeceğini, uzun ve zorlu bir yol olduğunu kabul etti. Ancak, Bursa’ya olan sevgi ve motivasyonla daha yaşanabilir, sağlıklı ve güzel bir geleceği hep birlikte inşa edebileceklerine inandığını belirtti.

EBRD Yönetici Direktörü Nandita Parshad, daha yeşil bir Bursa inşa etmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Çalıştayda, Yeşil Bursa Eylem Planı Proje Danışman Ekip Lideri Siddarth Nadkarny, planın önemine dikkat çekti ve planın tüm paydaşlar tarafından izleneceğini belirterek, kentin 20-25 yıl sonra nerede olması gerektiğinin de belirleneceğini açıkladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bolu İtfaiyesi’nde Yılan Vakalarına Karşı Eğitim Verildi

HIZLI YORUM YAP